Mahmut Arslan Reşit Pehlivan (Demir Adam)
Yazı Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 14:38
 
Reşit Pehlivan (Demir Adam)
Mahmut Arslan
maht63_@hotmail.com
 
 

Urfalı pehlivanların öyküsü yalnızca Salih Pehlivan (Bakır Yırtan) ile bitmemektedir. Ali Gümüş’ün de adını zikrettiği bir başka kişi de Reşit Pehlivan’dır. Aslında Urfalı pehlivanlar ile ilgili yazılı kaynakların yetersiz olmasından dolayı çoğu zaman bu iki pehlivan da birbiriyle karıştırılmaktadır. Demir adam lakabıyla anılan Reşit Pehlivan, 1893 yılında Urfa’nın Suruç ilçesinde doğmuş olup on sekiz yıllık bir spor ilişkisinde bulunmuştur. Uzun bir süre gardiyanlık görevinde bulunan Reşit, 1957 yılında da bu memurluktan emekli olmuştur. Reşit Pehlivan, hem güreşmiş hem de birçok kuvvet gösterilerinde bulunmuştur. Spor’un kıymet ve ehemmiyetini yurdun dört köşesine götüren ağır sıklet şampiyonu Ocak 1939’da Urfa’ya gelmiş ve burada birkaç gün kalmıştır. Burada kaldığı süre içerisinde Urfa’da Belediye Sineması’nda Çocuk Esirme Kurumu ve Kızılay menfaati adına yapılan müsamerelere katılmıştır.

Son derece kuvvetli olan Reşit Pehlivan’ın kol ve bel kuvveti akıllara hayranlık uyandırmış, onun gösterilerini seyredenler ağzından derlediklerine göre, her biri 120 kg olan on iki tane tuz çuvalını köprü kurarak karnın üzerinde dururdu. Köprü kurup üzerine bir değirmen taşı alır, onunda üzerine bir davulcu, bir zurnacı ve birde oyuncu alarak oynatırdı. Bir çiviyi on santimetre kalınlığındaki lataya eliyle bir vuruşta çıkarırdı. Kamyonu üzerinden geçiriri ve değirmen taşını da tek eliyle kaldırırdı. Zıt yönden giden iki aracın arasına girer onları eliyle kaldırarak gitmelerine engel oludu. İki deste iskambil kâğıdını dikine yırtar ve 15 mm. çapındaki demiri iplik gibi koluna sarardı. Ayrıca bir adam boyu çukur kazdırarak içine girer ve üstü toprakla doldurulan bu çukurda tek silkinişte çıktığını da ifade etmiştir.

1958 yılında gençlerin ısrarları üzerine Şehir Stadyumu’nda bir kuvvet gösterisi yapmıştır. Bu gösteri de köprü kurup karnının üzerine bin kilo ağırlığındaki değirmen taşını koydurup göbeğin üzerinde serbestçe oynatmış, kalın bir tahta parçasına bir vuruşta yirmilik bit çiviyi çakmış, sırtı yerde ayakları yukarı kaldırıp üzerine bir lata onun da üzerine de cüsseli sekiz adam oturtmuştur. Onun bu gösterinin ardından o zamanın Bölge Başkanı Vali Kadri Eroğan, şeref tribünden inerek kendisini tebrik etmiş ve başarısını kısa bir konuşma ile övmüştür. Ancak aynı yıl içerisinden arkadaşlarının verdiği ziyafete katılan Reşit Pehlivan, yemekten sonra serinlemek için Balıklı Göl’e girmiş ve bu esnada kalp krizi geçirerek ölmüştür. Dönemin birçok gazetelerinde “Türkiye’nin Demir Adamı öldü” şeklinde başlıklara yer verilmiştir. 1958 yılının ağustos ayında hastanede ölüm haberini duyan sevenleri de büyük bir üzüntü içerisine girmiştir.

 
Etiketler: Reşit, Pehlivan, (Demir, Adam),
Yorumlar
Haber Yazılımı