Habip GÖKHAN Ziraat ilaçlamada dikkat edilmesi gereken hususlar
Yazı Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 11:35
 
Ziraat ilaçlamada dikkat edilmesi gereken hususlar
Habip GÖKHAN
damgagazete@gmail.com
 
 

Değerli çiftçilerimizin! Doğru bildiği yanlışları düzeltmek için ziraat mühendisler vardır.  Çok gübre, çok ilaç, çok ürün ve çok verim değildir.  Doğru gübreyi, doğru ilacı; doğru miktarda, doğru zamanda kullanılmalıdır. Fıstıkta ilaçlama çok ama çok önemlidir. İlaçlama olmazsa verim de olmaz. Bademde ilaçlama diğer meyveler kadar fazla olmasa da önemlidir. Zirai mücadele ilaçlamaları çok dikkatle yapılması gereken uygulamalardır. Yanlış bir işlemin bitkiye, çevreye, hayvan ve insanlara telafi edilemez zarar verebileceği unutulmamalıdır. Deneme yanılma yöntemiyle öğrendiğimiz bazı konulara dikkat çekmek amacıyla aşağıya maddeler yazılmaktadır.

ZAMANLAMA

İlaçlama zamanında en önemlisi mutlaka ziraat mühendisiyle bahçeyi kontrol etmeniz ve danışmanız gerekir. Her bölgenin hatta her bahçenin ilaçlama zamanları farklıdır. Zamanından önce ve sonra yapılan ilaçlamanın hiçbir faydası olmaz. Yaprak veya bitki başına düşen hastalık miktarı ile zararlıyı sayarak ilaçlama zamanını gelip gelmediğine karar verilmelidir. Mücadeleye hastalık veya zararlı salgın haline gelmeden önce yapılmalıdır. İlk görülen zararlıda hemen ilaçlama yapılmamalıdır..

ÖLÇEĞE DİKKAT

Danışmanlığı yaptığı mühendisin verdiği ölçüde ilaç kullanılmalıdır. Toz ve sıvı ölçekleri birbirinden farklıdır. Eğer toz için verilen ölçeğe sıvı ilaç koyup ölçerseniz, oran fazla olur ve olumsuz etki yapar.

GÜVENLİR BAYİİ ÖNEMLİ

Elinde ilaç olmayınca bu daha iyi denilip başka ilaç vermemeli bayilerimiz. Çünkü her ilaç aynı etkiyi göstermiyor. Örneğin bazı firmaların azot gübresi hemen havada uçuşurken, bazı firmalar uçmayan azot üretmişler. Örneğin yayıcı yapıştırıcı her zaman kullanılmasına gerek yoktur. İlaçlar; yetkili bayilerden alınmalıdır. Zirai ilaçlar bilgisiz kişiler tarafından satılırsa çiftçiye ilacın zehirliliği, nasıl kullanılacağı ve alınması gereken güvenlik önlemleri hakkında bilgi verilemez.

HOLDER(ilaçlama makinası) SEÇİMİ:

İlaçlamanın etkili olabilmesi için, ilaçlama aletleri seçimi çok önemlidir. Holder ile bahçe ilaçlaması yapılmalıdır. Ama ağaçlar her büyüdüğünde en etkili ilaçlama makinası fanlı bahçe holderidir. Fanla birlikte ilaç buhar gibi olur ve ağaçların her tarafına homojen olarak yayılır.

İLAÇLAMA SAATİ

Yağmur ilaçların yıkanmasına, düşük sıcaklıklar ilaç alımının engellenmesine, yüksek sıcaklıklar ilacın buharlaşmasına, rüzgar ise, sürüklenmeye neden olacağından etkisini azaltır ve yan etkilerini artırabilir. İlaçlama günün serin olduğu sabah ve akşamüzeri saatlerinde rüzgarsız havada yapılmalıdır.

Sistemik ve Kontak etkili ilaçların etkileri aynı olmadığı için uygulamada dikkat edilmelidir. Sistemik demek bitkinin kökler dahil tüm organlarına ulaşabilen ve uzun zaman etkili olan ilaçlardır. Sistemik ilaçlar çok önemlidir. Çoğu önemli hastalıkta sadece sistemik ilaçla sonuç alınabilir. Zehirli sistemik ilaçlarda son ilaçlama ile hasat arasındaki süre muhakkak gözetilmelidir. Daha sonra yağmur yağsa bile pestisit etkinliğinden hiçbir şey kaybetmez. Kontak ilaçlar ise ilacın bitkini neresine değerse sadece ilacın etkisini gösterir.

SUYUN PH ÇOK ÖNEMLİ

Eğer kullandığınız suyun PH derecesi yüksek ise yaptığımız ilaçlama etkisini azaltarak pek fayda sağlamaz. Eğer kullandığınız suyun PH’ını bilmiyorsanız imkanınız varsa öğrenin imkanınız yoksa da muhakkak PH düşürücü kullanın. Suyuın PH derecesini düşüren PH regülatörler veya içlerinde PH düşüren iz elementli sulu gübre kullanılabilir.

MERDİVENALTI ÜRETİME DİKKAT EDİLİMELİ

Merdivenaltı üretenlere dikkat edin. Aynı içeriğe sahip olsalar da tüm ilaçlar aynı etkiyi göstermez. Bu yıl fıstık bahçelerinde görüldüğü gibi Merdivenaltı ilaçlar yüzünde ağaçlar yaprakların dökülmesine neden oldu. Denenmiş ve etkisi ispatlanmış ilaçlar kullanılmalıdır.

FAYDALI BÖCEKLERE DİKKAT

Her böcek zararlı değildir. Bazı böcekler diğer zararlılar ile beslendiği için yanlış bir ilaçlama ile boşu boşuna yararlı böcekler de öldürülebilir. Örneğin Uğur böceği (Coccinellidae) Avcı Akar (Typhlodromips), Altın Gözlü Böcek (Chrysoperla carnea Sth) vb. tüm böcekler faydalıdır.

ZARARSIZ İLAÇ YOKTUR

Her ilacın yararı olduğu gibi zararı da vardır. Bu yüzden mecbur kalınmadıkça ilaçlama yapılmamalıdır.

BAĞIŞIKLIK VE ETKİ MEKANİZMASI

Herhangi bir zararlı veya hastalığa karşı her defasında aynı ilaç kullanılırsa, ilaca karşı bağışıklık veya etkisizlik meydana gelebilir. Bir de aynı zararlı için bir ilaç ergin olana etkiliyken yumurtaya etkili olamayabilir. Çoğu zaman aynı zararlıya karşı iki ayrı ilaç ve iki ayrı zamanda kullanılmalıdır. Yıllardır bağ için kükürt kullanılıyor. Kükürt artık etkisini kaybetti.

ZİRAİ İLAÇLAMA YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1-İlaçları mutlaka ruhsatı olan yetkili bayilerden almak gerekir.
2- İlaçları kullanmadan önce ambalajların üzerindeki etiketi dikkatle okuyunuz.
3- İlaçları hazırlarken elinizi sokarak karıştırmayınız. Bu iş için bir çubuk değnek kullanınız.
4- İlaçlama esnasında maske, gözlük, lastik eldiven kullanınız.
5-Hiçbir zaman boş depoya önce ilaç konulmamalıdır.
6- İlaçlama yaparken yemek yemeyiniz. Su ve sigara içmeyiniz. İş bittikten sonra ellerinizi ve yüzünüzü bol su ve sabunla yıkayınız.
7- İlaçların sis bulutu içine girmeyiniz. Bunları teneffüs etmeyiniz. Rüzgarlı havada ilaçlamadan kaçınılmalı, rüzgar ilaçlamayı etkilemeyecek kadar az ise rüzgar arkaya alınmalıdır,
8- Aşırı sıcak, yağışlı ve rüzgârlı havalarda ilaçlama yapmayınız.
9- İlaçlama sırasında ilaçlanan meyve ve sebzeden asla yemeyiniz ve bunları kimseye yedirmeyiniz.
10- Meyve ve sebzeyi son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süreden önce hasat etmeyiniz. Erken hasat edilenleri yemeyiniz. Yiyenleri uyarınız.
11-Kullandığınız Bitki Koruma Ürünlerine ait boş ambalaj, kutu, şişe ve torbaları kesinlikle tarlaya gelişigüzel atılmamalı, imha edilmelidir.
12- Bitki Koruma Ürünlerini çocukların ulaşamayacağı yükseklikte kapalı ve kilitli özel bir dolap içinde ve gıda maddelerinden uzak tutulmalıdır,
13- Bitki Koruma Ürününü kullanırken baş dönmesi, bulantı, göz kararması gibi belirtiler hissederseniz uygulamaya hemen son veriniz ve kullanılan ilaç ambalajını yanına alarak en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurunuz
14-İlaçlama başlamadan çevrede bulunan arıcılar ve hayvan sahipleri uyarılarak önlem almaları sağlanmalıdır.
15-İlaçlama makine yıkanırken artan su içme sularına karıştırılmamalıdır.
16-Hazırlanan ilaç depoda uzun süre bekletilmemelidir,
17-İlaçlama sonrası ilaçlama aleti muhakkak temizlenmelidir.

 
Etiketler: Ziraat, ilaçlamada, dikkat, edilmesi, gereken, hususlar,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı